TR DE
EGE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Mütercim-Tercümanlık Bölümü Almanca Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı

Staj

 

 

EGE ÜNİVERSİTESİ, EDEBİYAT FAKÜLTESİ
MÜTERCİM-TERCÜMANLIK BÖLÜMÜ
STAJ İLKELERİ

GENEL İLKELER

  1. 3.sınıftan 4.sınıfa geçen (6.yarıyılını tamamlayan) her öğrencinin yaz stajı yapması zorunludur.
  2. Yaz stajı Bahar dönemi derslerinin bitişinden sonra Öğrenci İşleri’nin bildirdiği  dönemlerden birinde yapılır. Derslere devam zorunluluğu olduğu için anılan tarihler dışında staj yapılamaz.
  3. Staj yapacak öğrencilerin staj yaptığı kurum, kuruluş veya çeviri bürosunun tüm yasal ve yönetimsel koşullarına uyması zorunludur.
  4. Öğrenciler kendi buldukları ve başvurdukları kurum/kuruluş/çeviri bürolarında staj yapacaklardır.
  5. Öğrencilerin staja başlayacakları tarihten bir buçuk ay önce Bölüm Staj Koordinatörü ile görüşüp ZORUNLU STAJ FORMUNU onaylatmaları gerekmektedir. Bölümden onay alındıktan sonra öğrenciler evrakları Öğrenci İşleri’ne götürecekler ve sigorta vb. işlemleri takip ederek başvurularını tamamlayacaklardır.
  6. Öğrenciler stajlarını bitirdikten sonra EKİM ayının sonuna kadar staj dosyalarını Bölüm Staj Koordinatörü’ne teslim edeceklerdir. Staj dosyası; öğrencilerin staj sırasında yaptıkları çevirilerden örnekleri ve işyeri staj sorumlusunun stajyerin staj süresince yaptığı çalışmaları değerlendiren ve sonunda öğrencinin başarılı olup olmadığını belirten kapalı zarf içindeki raporu içerecektir.

STAJ SÜRESİ VE ÖNGÖRÜLEN ÇALIŞMALAR

  1. Staj süresi bir ay olarak öngörülmüştür. (20 iş günü- 160 saat)
  2. Stajın amacı, öğrencilerin okulda edindikleri kuramsal bilgileri uygulama alanına geçirmelerini sağlamak ve ilgili alanlarda beceri kazandırmaktır.

 

MÜTERCİM-TERCÜMANLIK BÖLÜMLERİ ÖĞRENCİLERİNİN STAJ YAPTIKLARI BAZI KURUM VE KURULUŞLAR

İMKB, T.C. Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası, T.İş Bankası gibi özel bankalar ve kamu bankaları, menkul değerler ve aracı kurumlar, Dünya Bankası, özel şirketlerin muhasebe departmanları, muhasebe büroları, TRT, Anadolu Ajansı, Gümrük Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, özel TV kanalları, özel çeviri büroları, büyükelçilikler, oteller, turizm ve seyahat acenteleri.

 

Staj Formları

 

Staj Yöneticisi Raporu

Zorunlu Staj Formuna ulaşmak için tıklayınız

web tasarım web tasarım izmir web sitesi