TR EN
EGE ÜNİVERSİTESİ EDEBİYAT FAKÜLTESİ
Mütercim-Tercümanlık Bölümü İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı

Anasayfa

Mütercim-Tercümanlık Bölümü

Mütercim-Tercümanlık Bölümü Almanca Mütercim Tercümanlık ABD ve İngilizce Mütercim Tercümanlık ABD olarak iki anabilim dalından oluşmaktadır. 2009 yılında kurulmuş olan bu bölüm aynı yılın öğretim-eğitiminde öğrenci alarak eğitime başlamıştır.

 

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı kapsamında dersler Türkçe ve İngilizce dil çiftlerinde yürütülmektedir. İleri düzeyde ingilizce bilgisi ön koşul olarak sunulmaktadır.

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı öğrencilerinin ÖSYM tarafından uygulanan sınava İngilizce dilinden girmeleri zorunludur. Üniversite tarafından uygulanan İngilizce yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Başarılı olamayan öğrencilere bir yıl süreli zorunlu Almanca Hazırlık Programı uygulanır. 4 yıllık lisans eğitimi süresince, sözlü ve yazılı çeviri becerilerini geliştirmek üzere eğitim verilmektedir. Öğrencilerin, 3. yılın sonunda uygulanan sınav ile başarı durumuna göre sözlü ve yazılı çeviri alanlarından birisinde uzmanlaşmaları amaçlanmaktadır.

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalında kayıtlı öğrenciler için de zorunlu ikinci yabancı dil (Almanca) bulunmaktadır. Ancak öğrenciler bu dillerde sözlü ve yazılı çeviri yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

web tasarım web tasarım izmir web sitesi