Çerez Örnek
canlı destek

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Lisans Programı

Genel Bilgiler

Mezuniyet Lisans
Toplam Eğitim Süresi 8 Dönem
Toplam AKTS-Kredi 240
Kayıt Tarihi bkz. Akademik Takvim
Eğitim Öğretim Başlangıç Tarihi bkz. Akademik Takvim

 

Koşullar

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı kapsamında dersler Türkçe ve İngilizce dil çiftlerinde yürütülmektedir. İleri düzeyde İngilizce bilgisi ön koşul olarak sunulmaktadır. 

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalı öğrencilerinin ÖSYM tarafından uygulanan sınava İngilizce dilinden girmeleri zorunludur. Üniversite tarafından uygulanan İngilizce yeterlilik sınavında başarılı olan öğrenciler doğrudan birinci sınıfa alınırlar. Başarılı olamayan öğrencilere bir yıl süreli zorunlu İngilizce Hazırlık Programı uygulanır. 4 yıllık lisans eğitimi süresince, sözlü ve yazılı çeviri becerilerini geliştirmek üzere eğitim verilmektedir. Öğrencilerin, 3. yılın sonunda uygulanan sınav ile başarı durumuna göre sözlü ve yazılı çeviri alanlarından birisinde uzmanlaşmaları amaçlanmaktadır. 

İngilizce Mütercim-Tercümanlık Anabilim Dalında kayıtlı öğrenciler için de zorunlu ikinci yabancı dil (Almanca) bulunmaktadır. Ancak öğrencilerin bu dillerde sözlü ve yazılı çeviri yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. 

Mütercim Tercümanlık Bölümü mezunları için çeşitli kamu kuruluşlarında (TRT, Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı vb.), yayınevleri, magazin dergileri, gazeteler, film stüdyoları ve uluslararası kuruluşlarda iş olanakları bulunmaktadır. Ayrıca sözlü çeviri alanında eğitimlerini tamamlayan mezunların tıp, otomotiv, hukuk çevirisi gibi alanlarda uzmanlaşmaları durumunda sektörde konferans çevirmeni olarak çalışabilirler. Pedagojik formasyon sertifikası alanlar öğretmenlik yapabilirler. Mütercimler özel büro açarak kendi çalışma alanlarını yaratabilirler. 

Lisans programlarına ilişkin güncel bilgiler ve kabul koşullarınaşu  Link ulaşabilirsiniz.

Okuma Listesi (İMT)

 

Sınıf Danışmanları

 

SINIFLAR

İMT- DANIŞMANLAR

1. Sınıflar (+ Hazırlık Sınıfı)

Öğr. Gör. Dr. Ceyda ÖZMEN - Pazartesi 11:00-12:00 ve 13:00-14:00

2. Sınıflar

Öğr. Gör. Dr. Mine ÇANKAYA- Pazartesi 10:00-12:00

3. Sınıflar

Dr. Öğr. Üyesi  Selin ERKUL YAĞCI- Salı 10:00-12:00

4. Sınıflar

Öğr. Gör. Dr. Kerem DEMİRTAŞ- Çarşamba-10:00-12:00

 

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ